احلام

در احلام مانده دیروزم که چشم بازنموده تا بیدار شوم،اگر هنوز در رویایی آشفته‌ام با تلنگری بیدارم کنید

 

 

دوست نا آشنایی از من تعبیر خوابی را خواسته است

 

راستش حقیر کمتر جسارت تعبیر خواب کسی را به خودم می دهم (چون تعبیر اشتباه کارمای بدی دارد) گرچه از کودکی با دیدن خوابهایم متعجب می شدم و یا لذت می بردم اما به هر حال وجود رویا همیشه برایم شگفت انگیز و حائز اهمیت و شاید یکی از دلایل انتخاب نام وبلاگم(احلام که رویاست) نیز همین بوده و این کنجکاوی‌ام باعث شد انواع کتابهای تعبیر خواب را زیر و رو کنم حتی کتابهای خطی دست نویس قدیمی را...

 

تا اینکه رسیدم به کلاسهای روانشناختی و خود شناسی و در آنجا فهمیدم تنها راه ارتباط ما با دنیای درون و ناخودآگاه که در حل مشکلات فردی و اجتماعی‌امان کمک می کند همین تعبیر خواب است که البته بیشترباید توسط خودمان صورت بگیرد چون از احوال و مشکلات خود بیشتر از هر کسی آگاهیم.

 

حال كه سوال اين دوست باعث شد اين چند خط را بنويسم بهتر است به نكاتي اشاره كنم كه چکیده دانسته هاييست از كتب مختلف و لطف گفتار استاداني چون ناهيد* و مادربزرگ مرحومم:

 

1-  در ابتدا مي‌بايست خواب را براي ناآشنايان به تعبير خواب و يا افرادي كه خصومتي با ما دارند و يا داري انرژي منفي هستند تعريف نكنيم چون گاهي هر آنچه تعبير مي‌شود ممكن است اتفاق بيفتد و گاه یک خواب واقعا هشداری برای خطر است که خواب بیننده حتی اگر مُعَبّر نباشد،حس بدِ خوابش را می گیرد که بهتر است صدقه بدهد و برای کسی تعریف نکند.

 {همان نيروي جاذبه ذهن و يا سِكرتي كه اين روزها نقل دهان خيلي از مردم است در حاليكه سالها پيش پيامبر و امام صادق نيز گفته‌اند}

 

2- براي تعبير خواب مي‌بايست بين روياهايي كه به نحوي از آينده خبر مي‌دهند با آنچه مفهوم قابل توجهي ندارند، تفاوت قائل بود.

 

 الف- احلام گروه اول معمولاً بين ساعات 2 تا 7 صبح ديده مي‌شوند كه ما در خواب سنگيني فرو رفته‌ايم، عمل هضم انجام و عضلات آرام گرفته و اعصاب آرام شده‌است. كه اگر اين گونه روياها حتي آنها كه به نظر فاقد ارزشند دو يا چند بار تكرار شوند، بايد مورد توجه بيشتري قرار بگيرند.

ب_ روياهايي كه تحت تاثير عواملي چون سرما، گرما، سر و صدا، بيماري، ديدن فيلم و يا اخبار ناراحت كننده، ديده مي‌شوند و به زودي فراموش مي‌شوند، ارزشي نداشته و نبايد مورد تعبير قرار گيرند.

 

3- معمولا يك عامل اصلي در خواب وجود دارد كه مي بايست مورد توجه بيشتري قرار بگيرد هرچند مهمترين شرط ضروري براي خوابي قابل تعبير، به خاطر داشتن كليه جزئيات آن است.

 

روياهاي مورد توجه را مي‌توان به 3 گروه رده‌بندي كرد:

 

اخطار و هشدار : از خطرات آينده هشدار مي‌دهد.

 

واقعيت: واضح است كه تاييد واقعياتي است كه گاهي ما اطلاعاتي از قبل راجع به آن موضوع نداشته ايم!

 

الهام بخش: مي تواند راه حلي براي رفع مشكلات ما باشد.

  

* ناهید همانطور که قبلا هم گفته ام مربی و استاد رونشناسی عمقی ماست.

 

پ.ن :

1- خود من بارها و بارها تعبير خوابهايم را گرفته ام كه گاهي اخطاري بوده و گاه الهام بخش و  گاه حتي مثل خواب آن پستم، واقعي آنهم از نوع مجيشني!

 

۲- پاسخ به سوال دوستان مبنی بر ندیدن خواب:

 

 غیر ممکن است کسی خواب نبیند. علت این که خوابهایمان را به خاطر نمی آوریم به چند دلیل می تواند باشد.

1- صبح با عجله از خواب بلند می شویم و به دنبال کارهای روز مره می رویم . اگر صبح در همان رختخواب و یا نصفه شب که برای نوشیدن آب و یا گلاب به رویمان، رفتن به دستشویی بیدار می شویم مروری بر خوابمان داشته باشیم، می توانیم آنها را به یاد آوریم.


2- دلیل دیگرش می تواند نوع خواب عمیق و نیمه عمیق باشد که الان در این مورد اطلاعاتم ناقص است.

3- همانطور که در متن گفتم گاهی رویاها آنقدر بی اهمیت و روز مره اند که به یادشان نمی آوریم . ولی به طور اتفاقی خصوصا موقع حفظ مطالب یا مطالعه به خاطرمان می آیند و حتی بعضی اوقات فکر می کنیم این صحنه را جایی قبلا دیده ایم که می گویند چنین حالاتی گویای دیدن رویای صادقه ست.
پس ما خواب می بینیم اما ذهن روز مره امان خیلی شلوغ است.

مثل این روزهای من!

 

۳-

 

   این آهنگی که می شنوید از گروه آبجیز (یعنی آبجی ها)ست که استاد زحمت هدیه اش را کشیده اند و من کلی کم حجم و آپلود و ایناش نموده ام  و گذاشته ام

 

کامنت فریبای عزیز را می گذارم اینجا چون برای خودم جالب بود: 

 

 

 ناهید* می گفت اگه 14 روز خواب نبینیم می میریم چون انرژیهایی که زندگی نمی شه به صورت تصویر میان و اگه نیان اون انرژیها ما رو از بین می برن
می گفت بعضی وقتها انرژیها ضعیفه و خواب یادمون نمی مونه

اما اینم می گفت که آدما هرچی سالمتر باشن خواب کمتری می بینن انسان سالم آدم متعادلیست که ایگوش با ناخودآگاهش در ارتباطه. هرچیزی رو با ضدش داره نه زیادی اینه و نه زیادی اون. پس همه چیزشو داره زندگی می کنه و زندگی نکرده’ آنچنانی نداره که خواب ببینه تا بره تو تعادل

بادمه اینم گفت که دو تیپ آدم زیاد خواب نمی بینن یکی آدمایی که متعادلن یکی آدمایی که ناخودآگاهو اصلا" قبول ندارن

دیگه؟
آها می گفت در حالت آلفا خواب یادمون نمی مونه ولی در حالت بتا و گاما یادمون می مونه

 

* ناهید مربی یونگ ماست که تخصص بالایی در مورد خواب داره

 

"ضمنا فکر می کنم منظور فریبا از آلفا خواب عمیق و بتا خواب نیمه عمیقه و عموما افرادی که خسته هستند و به خواب عمیق می روند کمتر خواب می بینند. "

 

۴- امروز "تورج" نیز مانند "ناهید"تاکید بر دقت بیشتر به رویاهایمان را داشت که:

 

 اغلب خواب هایمان هشدارهایی هستند از درون و ناخوداگاه ما و باید جدی بگیریمشان که تنها راه ارتباط ما با دنیای درون تعبیر همین نمادها در خواب است و ...

همچنین وقتی راجع به خدای دریا می گفت، توضیح داد خوابی در مورد طوفان وسیل و زلزله و امواج سهمگین دریا، به معنای عظیم و قدرتمند شدن بخش عاطفی درون و ناخودآگاهیست که عنقریب ممکن است آتشفشان و سیل و طوفان شود و بیرون زند پس اگر چنین خوابهایی را دیدیم(بلا به دور) دست به کار شویم که چرا به این حال در آمده ایم و به مسائل عاطفی و روحمان دقت بیشتری بنماییم.

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۱ مهر۱۳۸۶ساعت 19:32هرگونه برداشت و نقل مطالب اين وبلاگ فقط با ذکر نام و منبع مجاز مي باشد ،   توسط  احلام  |